Glazúry


Glazúra je tenká vrstva na povrchu keramických kachlí, ktoré ale môžu taktiež ostať aj v surovom stave bez akejkoľvek povrchovej úpravy, teda v neglazovanom. Glazúry značky Hein rozdeľujeme do niekoľkých skupín, ktoré sa od seba líšia jednak farebným odtieňom, ako aj ďalšími vlastnosťami určujúcimi celkový vzhľad keramických krbových kachlí.Glazúry a ich základné charakteristiky  • LESKLÉ

Disponujú vysokým odrazovým efektom svetla dopadajúceho na povrch, kde sa svetlo odráža v jednom smere. Lesklé glazúry sú mimoriadne vhodné pre tradičné ozdobné vzory kachlí, nakoľko dokážu značne zvýrazniť ich tvary. Väčšina glazúr má v tejto skupine viditeľný tzv. Hárys (definícia nižšie). Niektoré dokonca dosahujú až zrkadlový typ lesku, vďaka ktorému sa zviditeľnia aj nepatrné deformácie povrchu kachlí. Žiadna plocha kachlí tejto skupiny neprechádza brúsením, ani leštením, preto sa ich lesk nemôže prirovnávať napr. k efektu pokojnej vodnej hladiny. Ich veľkou výhodou je ich ľahká a pohodlná údržba.

  • POLOLESKLÉ

Produkujú nižší odrazový efekt dopadajúceho svetla, ako v prípade lesklých glazúr, keďže svetlo sa pri odrážaní z takéhoto povrchu rozptyľuje v značne väčšej miere. Väčšina ostatných vlastností je podobných vlastnostiam lesklých glazúr.


  • MATNÉ

Povrch matných glazúr nemá takmer žiadny odrazový efekt. Odrážajúce sa svetlo sa rozptyľuje, čím sa potláčajú prípadné viditeľné nerovnosti povrchu. V niektorých prípadoch zakryje matná glazúra aj tzv. Hárys. Tieto glazúry sú vhodné v prvom rade do priestorov so zvýšenou prašnosťou, okrem toho dobre skrývajú viditeľnosť prípadných odtlačkov prstov (do tejto skupiny zaraďujeme aj polomatné glazúry).


  • EFEKTNÉ

Efektné glazúry (nazývané aj umelecké) charakterizuje nerovnomerné zafarbenie, teda rozdielna sýtosť, tón a jas ich farieb. Obsahujú náhodné odchýlky vznikajúce pri procese vypaľovania glazúr, takže ich konečná podoba sa nezhoduje úplne so vzorkovníkom.


  • TRANSPARENTNÉ

Transparentné glazúry sú v celej ich hrúbke nánosu viacmenej priesvitné (záleží samozrejme na konkrétnom farebnom odtieni) a samotný základný materiál, na ktorý je glazúra nanášaná, ostáva čiastočne viditeľným. Transparentné glazúry dokážu markantne zvýrazniť ornamenty, tvary a ozdobné prvky jednotlivých vzorov kachlí.


  • KRYCIE

Tento typ glazúry je nepriesvitný a úplne zakrýva základný materiál. Krycie glazúry sa väčšinou lepšie hodia k hladkým povrchom bez ornamentov, resp. k povrchom s ozdobnými prvkami a môžu byť lesklé aj matné

  • STEKAVÉ

Typickou charakteristikou stekavých glazúr je, ako hovorí už aj ich názov, stekavosť na hranách a najmä na zvislých plochách kachlí, ktorá je dobre viditeľná hlavne pri rohových typoch kachlí, ríms, či soklov. Tieto glazúry môžu zároveň spôsobovať aj zmenu sýtosti farieb a to konkrétne vo väčšine prípadov ich zosvetlenie, resp. pri niektorých druhoch stekavých glazúr sa naopak jedná o ich stmavenie. Táto vlastnosť stekavých glazúr je ideálna napr. pri zviditeľňovaní plastického tvaru kachlíc, kde dokáže zvýrazniť prechody, vďaka čomu sa tak povrch stáva omnoho dekoratívnejším.

  • HÁRYS M

Označuje málo popraskaný povrch, ktorý je viditeľný iba pod určitým uhlom lámania svetla (minimálny Hárys je zároveň aj základnou vlastnosťou každého povrchu s glazúrou).

  • HÁRYS V

Označuje viditeľné, jemné a viacmenej koncentrované praskliny v glazúre. Postupom času môže dochádzať k narastaniu hustoty týchto prasklín.Definícia pojmu
"Hárys"


Hárys sú v podstate vlasové trhlinky vo vrstve glazúry keramických kachlíc, ktoré tvoria ich prirodzenú súčasť a nie sú považované za vadu v povrchovej akosti. Vznikajú napätím medzi črepom kachlice a vrstvou glazúry po procese vypaľovania, no môžu sa vyskytnúť aj neskôr napr. na už postavených a skompletizovaných kachliach. Hárys je najviac viditeľný najmä na lesklých a transparentných glazúrach, ktorým dodáva ich originálny vzhľad. Pri bielych, resp. iných svetlých glazúrach môže byť Hárys spočiatku takmer neviditeľný. No po umytí napr. znečistenou vodou, kedy sa nečistoty dostanú do trhlín, sa zvýrazní, čo je často žiadúcim efektom, ktorý dodáva kachliam ich obdobný design. Okrem toho poznáme aj proces maximalizácie popraskaného povrchu a zvýraznenia prasklín odlišnou farbou, tzv. KRAKL (crackle). Naopak, v prípade efektných, či tmavých typov glazúr je hárys takmer neviditeľný.

Údržba a čistenie glazovaného povrchu


Medzi odporúčané čistiace prostriedky patria mäkké plátené, bavlnené, alebo papierové utierky a obyčajná čistá voda. Samotný proces čistenia sa následne vykonáva výhradne iba vtedy, keď glazúra dosiahne izbovú teplotu. Používanie rôznych čistiacich prostriedkov na báze chemikálií, rozpúšťadiel, alebo kyselín sa vyslovene neodporúča. Abrazívne prostriedky, mechanické čističe, ako napr. drôtenky, kefy atď. sú pre potreby čistenia rovno neprípustné, pretože môžu spôsobiť nenávratné mechanické poškodenie glazúry.

Ponuka glazúrClassic

Rada Classic je vyváženou a pestrou ponukou glazúr spoločnosti Hein, ktoré je možné použiť pri väčšine druhov ponúkaných keramických krbových kachlí. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam vykresľujú a zvýrazňujú tvary, ako aj reliéf kachlí, resp. vytvárajú krásny matný povrch.Plastic


Wood Effect

Patríte k milovníkom dreva a radi by ste dosiahli podobného efektu aj u Vašich krbových kachlí? V tom prípade pre Vás máme riešenie vo forme glazúr rady Wood Effect, ktoré sú ideálne na miestach, kde vzhľadom k vysokým povrchovým teplotám nie je možné použiť drevo. Glazúry Wood Effect stvárňujú dojem robustného dreva a sú taktiež vhodné v kombinácií s glazúrami rady Classic.